Terapie tmou v Ordějově

Když jsme se poprvé dověděli o terapii tmou, byli jsme nadšeni. Bylo jasné, že se jedná o silnou a mocnou techniku.

Vize vytvořit tiché, čisté, útulné a láskyplné místo pro lidi se zájmem o sebepoznání tmou k nám přišla spolu se založením Meditačního centra Ordějov. Místo, kde se každý bude moci v tichu, měkkoučku a teploučku plně ponořit do tmy, aniž by byl rušen zimou, zvuky, negativními energiemi. Místo, kde se člověk bude cítit v bezpečí. Místo, které dodá sílu vydat se na cestu, kterou jednoho dne podstoupí každý člověk. Cestu zpět ke své podstatě. Cestu k vnitřnímu klidu a radosti. Cestu z hlavy do srdce.  

Slamáčky na tmu z čistě přírodních materiálů - ze dřeva, slámy a hlíny - jsme začali plánovat v roce 2014.  Místo ve starém sadu si nás k sobě zavolalo samo. Domky jsou dva. Jeden zasvěcený energii ženské a druhý zasvěcený energii mužské - Posvátná dvojčata.

Studii v souladu s posvátnou geometrií, s půdorysem ve zlatém řezu, zelenou střechou a kulatými okny vytvořil Honza Vaněk. Návrh vznikl na základě našich zkušeností s pobyty ve tmě. Prostor je útulný a přitom dostatečně veliký (na cvičení). Vchod je přímo přes koupelnu, což umožnilo domky lépe odhlučnit a umístit kuchyňský koutek přímo do obytné místnosti. Jedná se o domečky 1+kk s koupelnou a předsíňkou o obytné ploše cca 18 m2.

Honza nás seznámil s Danem Grmelou (slamak.info), který vytvořil projekt a poskytl nám bezpočet cenných rad z oblasti přírodního stavitelství. Samotná stavba domků proběhla v roce 2016 a byla realizována svépomocně s vydatnou pomocí účastníků 5 workshopů a řady řemeslníků.

prosinec - leden - po poměrně dlouhém pátrání jsme v Kunovicích našli pilu, která byla ochotná zajistit nám zimní měsíční dřevo. Jeden trám v mužském domku je z jiné várky.

únor - březen - vykopali jsme základy, vylili je betonem a položili ztracené bednění. Domky jsou na patkách a částečně na pasech. Z důvodu uzemnění účastníků terapií jsou v celé ploše spojeny se zemí a odizolovány 30 cm recyklovaného pěnoskla (16 bigbegů). Radha do základů umístila bedýnku křišťálů a řadu posvátných symbolů podporujících proudění energie v domku s ženskou energií. A my chlapi jsme přidali křišťály a mužské symboly do domku s mužskou energií.

březen - květen - tesaři Aslan a Kaia si mákli o 3 týdny déle, než byl plán, ale opravili i stodolu. Měli dokončeno na konci května. Jejich poctivá konstrukce dnes není prakticky vidět, ale je tam uvnitř, pod vrstvou hlíny. Důmyslně skryta a působící. Jako ta naše Esence. K vidění jsou Aslanem (adresadolesa.cz) vyřezávané krokve stylizované pro mužský a ženský prvek. 

červen - 1. workshop - Sláma. Pod lektorským vedením Dana jsme s partou workshoperů umístili na svá místa kamion s návěsem balíků slámy. Uff. Partě, která k nám přijela a s malými obměnami jezdila až do konce stavby náleží skutečně velký dík a 50% sleva na pobyt ve tmě. Vložili do domků velký kus práce a především krásné, čisté, radostné a tvořivé energie.

červenec - střecha - Petr Najman a jeho borci z BÉTEL s.r.o. položili kaučukové EDDM folie z jednoho kusu za jeden den - mistrovská práce. Samotnou zelenou střechu nám pomohla založit paní Dostalová (Greenville.cz). Za rok bude koberec ze sukulentů a travin celý zelený.

červenec - 2. workshop hrubá hlína - na scéně se na doporučení Dana objevil Ondra Netík (dusedomu.cz) a jeho precizní práce s hlínou. Jílový zámaz balíků, lehčená hlína na vyrovnání a první hrubá. Dali jsme si tehdy pěkně do těla. Ale jak říká Ondra. "Hlína to je radost."

srpen - 3. workshop fajnová hlína - Fajnová venkovní - nejtěžší bylo sehnat kravský hnůj bez slámy. Pod Karpaty jsem našel poslední dva sedláky, kteří mají pro krávy domácí stání. Oba říkali, že příští rok končí. Tak příště už to bude nejspíš o pobíhání po pastvině s kolečkem. Jinak fajnová se tahá a hladí fakt fajnově.

září - 4. workshop - papežův štuk a fajnová vnitřní - Martine Papeži (hlinaprodum.cz), díky za recept na štuk. Michale Navrátile (picas.cz) díky za pigmenty, červená mužská je silná válečnická barva. Levandulová modrá ženská jemná přímo nebeská. Ondro díky za vedení. Směs hliněných fajnových vnitřních omítek (opět Michal a jeho picas.cz ) - jemné, voňavé, krásně vybarvené a dobře drží. A pak už jsme jen hladili a hladili štuk hematitem a houbičkovali a houbičkovali omítky - fakt velký mazlení.

září - prosinec - průběžné dodělávky všeho možného - Ladíku a Jarku děkujeme. Elektrika - pan Talaš je borec. Truhlářské práce - dveře, okna a linky od pana Savary z Bystřice p. L. jsou jako živé. Instalatérské práce - Roman Machala vždy s velkým klidem a přesně na čas. Větrání - tlumiče a ventilátory - bez čerstvého vzduchu a ticha by to nešlo. Podlahové topení - pan Javora z Brna (podlahove-topeni.cz) je profík. Vrstvení podlah - pan Vlasov dotáhl hlínu do roviny. Zakopat bio septik (ecocis.cz) - to už chumelilo. A na vrch dlažba a korek - díky Michale a Radku.

Kovař Jakub Uhlíř (ukuju.com) ozdobil domky dvěma šperky - kovanými klikami v kombinaci železo, nerez, sklo. Lom Bzová (natrix.cz) dodal 2 bytelný kamenný schody a kameny na živoucí střechu z karpatské ruly.

Design, barvy a vybavení interiérů pohodlným nábytkem a praktickým zařízením jsem realizoval s laskavými konzultacemi Radhy. Radha mi rovněž svými vhledy, automatickou kresbou a konzultacemi pomáhala při výběru řemeslníků a jednotlivých komponentů. Děkuji Ti moje krásná paní a děkuji také sobě.

Zasvěcení domků proběhlo s láskou a úctou 31.12.2016. Děkujeme.